İNŞAAT NEDEN DURDU?.. SAĞLIK

İNŞAAT NEDEN DURDU?..

İNŞAAT NEDEN DURDU?..

Doğum evi inşaatına çivi dahi çakılmazken, yetkili camia sessizliğini koruyor...


Yapımına iki yıl önce başlanılan Sakarya Doğum ve Çocuk Hastanesi İnşaatının kabası bitti inşaat durdu. Konuyla ilgili yetkililer açıklamada bulunmuyor. Camia sessiz.

 

İhale edildiğinde zemindeki sıvılaşma nedeni ile müteahhit tarafından inşaata başlanamamış, ardından projeye kazık sistemi ilave edilerek yeni ihale yapılmıştı.

İki yıldır yapılmakta olan ve bölgede ciddi sıkıntıya neden olan Sakarya Doğum ve Çocuk Hastanesi ile ilgili Sağlık camiası da sessizliğini koruyor.

 

Otopark sıkıntısı

Hastane inşaatı nedeni ile bölgedeki tüm boş arazi çember altına alınmış ve hastane çevresinde ciddi park sorunu oluşmuştu. Ancak Valilik ve Büyükşehir’in girişimleri ile inşaat sahasındaki kullanılmayan alana düzenleme yapılarak, geçici de olsa park sorununa çözüm bulunmuştu.

Tüm bu girişimlere rağmen park yetersiz. Sakarya Doğum ve Çocuk Hastanesi inşaatı tamamlanmış olsaydı, hastane altında büyük bir otopark da hizmete açılarak bu soruna neşter vurulacaktı.

 

İnşaat neden durdu?

Diğer yandan şehir içinde bulunan ve yoğunluk yaşadığı bilinen Sakarya Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin SAÜEAH yanındaki yeni binanın tamamlanması ile buraya taşınması bekleniyordu.

Ancak yaklaşık 5 aydan buyana inşaata çivi bile çakılmıyor. İnşaattaki iş makineleri inşaat sahasından çekildi. Ortada sadece kapa inşaatı tamamlanmış bir bina görseli var.

Konuyla ilgili kamuoyu bilgilendirme beklerken, Sakarya Sağlık Müdürlüğü’nün konuyla ilgili paylaşımda bulunmamış olması manidar olarak yorumlanıyor.

Şehir Hastanesi

Şehir Hastanesi ile ilgili de olarak net bir açıklama yapamayan sağlık yetkilileri her defasında konuyu geçiştirerek kamuoyunun tepkisine neden oluyorlar.

Proje aşamasında olduğu ifade edilen Sakarya Şehir Hastanesi’nin, bir yılı aşkın süredir bu aşamadan çıkmamış olması işe verilen önemin ne denli olduğunu gözler önüne seriyor.

Camiada kimileri ekonomik sıkıntılar nedeni ile hastane ile ilgili yatırım programının rafa kaldırıldığı dile getirilirken, hastane yeri ile ilgili süren spekülasyonlarda bitmek bilmiyor.

 

Sağlık konusunda hala geriyiz

Diğer yandan Sakarya büyük umutlarla çözüm beklediği sağlık sorununa nedense hala çözüm bulunabilmiş değil. Sakarya Sağlık Müdürlüğü bürokrasideki çözüm bekleyen sorunlar yerine, kişilere odaklı yapılan çalışmalar camiada huzursuzluğa neden olduğu ifade ediliyor.

Konunun yerel seçimler nedeni ile önemsenmediği ve sorun çözmekten ziyade,  sağlıklı günler ile ilgili kutlamalar, yapılan idari toplantıların kamuoyu ile paylaşılmış olması sağlık sorunlarının ne denli ele alındığının açık göstergesi olarak yorumlanıyor.

Netgaste

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Zibo23 Aralık 2018, Pazar - 19.07

Doğum hastanesine yolunuz düşerse 3. sınıf bir insan olduğunuzu hissetmeniz gayet normal.Kahvehaneyi andıran dumanaltı basık, havasız, tıkış tıkış bir ortam.5 yıldır milyon nüfuslu bu şehrin bir hastane inşaatının üstesinden gelinememiş olması bizlerin ülke yöneticilerinin gözünde ne olduğumuzu gayet açık gösteriyor.

Neala9 Aralık 2018, Pazar - 15.31

8 aralik 2018 de saat 15.30 da gittigimiz cocuk acilde onumuzde 28 kişi olan sira tam saat 18.00 bize geldi 3 saate yakin 28 kisiye bakilamiyor hastane dolup tasiyor cocuklar perisan biz perişan suan hepimiz hasta yatiyoruz. Bu kadar rezillik olmaz iyilessinler diye hastaneye götürüyoruz ve ailece beklemekten helâk olarak cikiyoruz ve sonuç ailece hastayiz

Songezicibükücü6 Aralık 2018, Perşembe - 14.59

Sakarya halkı akpartiye 7 milletvekili verdi, akparti şımardı. 6'ya düştü anlamadı,5'e düştü anlamadı. Son seçimlerde 4-1-1-1 oldu ama görünen o ki hala anlamamış...Sakarya Halkı'nın oyları çantada keklik değil. Komşu iller sağlıkta çığır açtı, biz hastanelerde tepe tepeye hizmet alıyoruz. Oy verdiğimiz halde bizden bu hizmeti esirgeyenlere hakkımı helal etmiyorum.