İNŞAAT SEKTÖRÜNDE HİÇ BİR CANLANMA BELİRTİSİ YOK!.. GÜNCEL

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE HİÇ BİR CANLANMA BELİRTİSİ YOK!..

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE HİÇ BİR CANLANMA BELİRTİSİ YOK!..

“Hazır Beton Endeksi” 2019 Haziran Ayı Raporu'nda ortaya konan veriler, inşaat sektörünün adeta komaya girdiğini gösterdi.

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay merakla beklenen Hazır Beton Endeksi'nin 2019 Haziran Ayı Raporu'nu açıkladı. inşaat sektörünün büyüme hızını ortaya koyan en önemli göstergelerden biri olarak kabul edilen Hazır Beton Endeksi 2019 Haziran Ayı Raporu'nda bütün endeks değerleri, inşaat sektöründe mevcut ve beklenen faaliyet düzeyinin yeterli olmadığını ortaya koydu.


Nisan ayından bu yana da endeksler aşağı yönlü seyretti. Ekonomiye güven sorununun ötesinde inşaat sektörü özelindeki belirsizlik, beklenti düzeyini aşağı çekmiş durumda.


Rapora göre, her üç endeks de önceki yılın aynı dönemine göre düşüş sergiledi. Özellikle Güven Endeksi'ndeki görece yüksek düşüş, hem makro ekonomik gelişmeler hem de inşaat sektörünün hâlihazırda yaşadığı darboğazın bir arada olmasından kaynaklandı. Rapor, sektörde bir canlanma işareti bulunmadığını ortaya koydu.    

'Sektör önünü göremiyor'

Hazır Beton Endeksi 2019 Haziran Ayı Raporu'nun sonuçlarını değerlendiren Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, "Her üç endeks de önceki yılın aynı dönemine göre düşüş sergilemiştir.


Sektörde bir canlanma işareti bulunmamaktadır" dedi. Ekonomik gelişmeleri değerlendiren Yavuz Işık, "Enflasyon rakamlarında özellikle gıda enflasyonu ile birlikte görülen gerileme beraberinde enflasyona endeksli konut kredilerinde bir hareketlilik ortaya çıkarabilecektir. Ancak, bunun kısa vadede inşaat sektörü üzerinde önemli bir etki yaratmasını beklemiyoruz.


Temmuz ayındaki toplantıda Merkez Bankasının faiz indirme olasılığının, düşen enflasyon ile birlikte artması, konut kredilerinin asıl belirleyicisi olacaktır. Temmuz ayındaki olası bir faiz indiriminin, konut kredisi gibi diğer kredi türlerine kıyasla faiz haddine çok daha fazla duyarlı olan kredi hacmini tetikleyecek seviyede olmasını beklemiyoruz. İnşaat sektörü, önünü göremediği sürece Türkiye'nin büyümesine maalesef katkı sağlayamayacaktır" dedi. 

SELİM AYANOĞLU YENİMESAJ

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz