İRAN İLK MİSİLLEMEYİ YAPTI 80 İŞGALCİ ABD ASKERİ... TÜRKİYE VE DÜNYA

İRAN İLK MİSİLLEMEYİ YAPTI 80 İŞGALCİ ABD ASKERİ...

İRAN İLK MİSİLLEMEYİ YAPTI 80 İŞGALCİ ABD ASKERİ...

ARTIK ORTADOĞUDA HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK!

İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin Irak'ın başkenti Bağdat'ta Cuma günü saat 01.30'da ABD güçlerince şehit edilmesi sonrası İran ilk tepki olarak Irak'taki ABD üslerini vurdu.

Füze saldırısı Irak saatine göre 01.30'da gerçekleşti. Zamanlamanın sembolik anlamı bulunuyor zira Süleymani'ye yönelik Amerikan saldırısı da 5 gün önce aynı saatte yapılmıştı. İranlı General Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in 3 Ocak'ta ABD güçlerince İHA'lı füze saldırısında şehit düşmesi, bölgede yeni bir krizin fitilini ateşlemişti.

Saldırı sonrası ardı ardına en yüksek perdeden intikam açıklamaları yapan İran, Çarşamba sabahı ABD'nin Irak'ın Enbar kentinde bulunan ve Trump'ın Aralık 2018'de ziyaret ettiği Ayn el-Esed (Aslan Gözü) Hava Üssü'nü onlarca balistik füzeyle vurduğunu duyurdu.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran'ın ABD askerlerinin konuşlandırıldığı Ayn el-Esed ile Erbil'deki üslerine 12'den fazla balistik füzeyle saldırı düzenlediğini bildirdi. İran, saldırıda en az 80 ABD askerinin öldüğünü ileri sürdü ancak ABD ve Irak kaynakları bu iddiayı reddetti. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) İçişleri Bakanlığı da, İran'ın füze saldırısında Erbil'de herhangi bir can ve mal kaybının yaşanmadığını duyurdu.

ABD bölgeden çıkmalı

İran lideri Ali Hamaney, Tahran'daki konuşmasında, Irak'taki ABD üslerine yönelik saldırılara ilişkin "Bu yeterli değildir. ABD'nin bu bölgedeki varlığı son bulmalıdır" dedi.

Hamaney Kum'daki konuşmasında ise Süleymani'nin şehadetinin devrimin hala canlı olduğunu gösterdiğini ifade etti. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, General Kasım Süleymani'nin intikamının, ABD'nin bölgeden çıkarılması olduğunu söyledi.

İran devlet televizyonuna göre, başkent Tahran'daki kabine toplantısında konuşan Ruhani, Devrim Muhafızları Ordusu'nun Ayn el-Esed'deki ABD üslerine yönelik füze saldırısıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Ruhani, "Karadan karaya onlarca füzeyle terörist ABD ordusuna ait Ayn el-Esed üssü vuruldu. Onlar, Süleymani'nin elini kestiler. Bunun intikamı, onların ayaklarını bölgeden kesmemiz olacaktır" ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump ise "İran'dan fırlatılan füzeler Irak'taki 2 askeri üssü hedef aldı. Zayiat ve hasar tespit çalışmaları yapılıyor. Şu ana kadar her şey yolunda" açıklamasını yaptıktan sonra uykuya daldı.

İran Savunma Bakanı Emir Hatemi, Tahran yönetiminin bir sonraki adımının ABD'nin izleyeceği tutuma bağlı olduğunu ifade ederken, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif şunları söyledi: "İran, vatandaşlarına ve üst düzey yetkililerine yönelik korkakça silahlı saldırıya karşı kendini savunmak için BM Sözleşmesinin 51'inci maddesi uyarınca tedbirler aldı ve sonuçlandırdı. Biz gerginlik veya savaş istemiyoruz, ancak herhangi bir saldırı olursa buna karşı kendimizi koruyacağız."

İran Genelkurmay Başkanı Bakıri de "ABD'nin her türlü yeni adımına daha ezici bir karşılık vereceğiz" şeklinde konuştu.

Paylaşımlar Twitter üzerinden

İranlı yetkililerin paylaşımlarını Twitter'dan yapması dikkat çekti. İranlı yetkililer füze saldırısı sonrasında Twitter hesaplarında İran bayrağı paylaşımı da yaptı.

Trump da ABD bayrağını paylaşarak kendince cevap verdi. Bu arada Orta Doğu'da gerilim tırmanırken, Avrupa Birliği silahları terketme ve diyalog çağrısında bulundu. Muhafazakar Partili İngiliz Milletvekili, BBC Radio 4'te yaptığı açıklamada, İran'ın Irak'taki Amerikan üslerine saldırısının sürpriz olmadığını savunarak, "Eğer eylem gerilimin azalmasını sağlayacaksa taraflar saldırıyı hoşgörüyle karşılayabilir ve yeniden masaya dönebilir" dedi.

ABD saldırıyı haber aldı!

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, yaptığı yazılı açıklamada, İran'ın ABD üslerine saldıracağı haberini önceden aldıklarını belirterek, "İran'ın ABD üslerine saldırı haberini önceden aldık. Bu saldırının, sadece ABD askerlerinin bulunduğu bölgeleri kapsayacağı bildirildi. Ancak saldırılacak noktalar hakkında bilgi verilmedi" ifadelerini kullandı.

Abdulmehdi, bunun üzerine saldırı bilgisini kendisinin de ABD'ye ulaştırdığını kaydetti. Irak Başbakanı, açıklamasına şöyle devam etti: "O sırada Ayn el-Esed ve Erbil'deki Harir Askeri Üsleriyle başka bölgelere füzeler yağıyordu. Saldırılacağı haberini aldığımız anda Irak askeri birimlerine gereken tedbirleri almaları için uyarıda bulunduk. Saldırıda Irak ve koalisyon güçleri tarafından herhangi bir kayıp olduğuna dair resmi bir durum bildirilmedi." Abdulmehdi'nin açıklamaları İran'ın füze saldırısını 'tiyatro' seviyesine indiriyor.

Bölgede kazan kaynıyor

Orta Doğu'da dün enteresan gelişmeler yaşandı.  Kuveyt, devlet haber ajansı Kuna'nın Twitter hesabının siber saldırıya uğradığını belirterek, "ABD askerlerinin ülkede çekildiği doğru değil" açıklamasını yaptı. Kuveyt'te 13 bin Amerikan askeri bulunuyor.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz