İŞKUR 7400 SURİYELİYİ İSTİHDAM EDECEK!.. GÜNCEL

İŞKUR 7400 SURİYELİYİ İSTİHDAM EDECEK!..

İŞKUR 7400 SURİYELİYİ İSTİHDAM EDECEK!..

Devlet memuru olabilmenin ilk koşulu Türk vatandaşı olmaktır ve KPSS'de iyi puan almak vs...


Türk vatandaşlığına geçmeden de memur olabilecek kişiler...
 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları. 
- Bulgaristan'dan Türkiye'ye göç edenler. 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 5inci maddesinde, "Bulgaristan'dan Türkiye'ye mecburi göçe zorlanan ve Türkiye'de ikamet eden bu ülke uyruğuna mensup Türk soyundan olan kişilerin devlet memuriyetine alınmalarında Türk vatandaşı olma şartı aranmaz" 


İşkur başlatmaya hazırlandığı bir proje ile 7400 Suriyeli'ye kamuda istihdam imkanı sağlayacak. Bu projeden ayrıca aynı sayıda Türk vatandaşı da yararlanacak. 
İşkur'un açıklamasında, "Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile İŞKUR tarafından Dünya Bankası işbirliğinde hayata geçirilen Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Türk Vatandaşları İçin İstihdam Desteği Projesi Ankara'da düzenlenen açılış toplantısıyla başladı. 30 ay sürecek proje kapsamında 7 bin 400'ü Suriyeli sığınmacı ve 7 bin 400'ü ise Türk vatandaşı olmak üzere toplam 14 bin 800 kişiye ulaşılarak bu kişilerin istihdamına destek olunması hedefleniyor" denildi. 
İstihdam projesi "Türkiye'deki Mülteciler İçin AB Mali Yardım Programı" kapsamında yürütülüyor.
Türkiye'deki Mülteciler İçin AB Mali Yardım Programı (FRIT) kapsamında yürütülecek olan 48 milyon Avro bütçeli proje kapsamında, Suriyeli sığınmacıların ve Türk vatandaşlarının aktif işgücü programlarından faydalandırılarak istihdam edilebilirliklerinin artırılması, İŞKUR'un kurumsal kapasitenin ve çalışma izinleri altyapısının geliştirilmesi hedefleniyor. Toplam 30 ay sürecek şekilde planlanan projenin pilot illeri arasında İstanbul, Gaziantep, Şanlıurfa ve Adana yer alıyor.
Lafın kısası Kamuya 7400 Suriyeli alımı olacak.
Peki, bu nasıl olacak? 
Türkler KPSS'yi geçip öyle kamuda istihdam edilirken Suriyeliler de mi KPSS'ye girecek? Onlar da mı Türkçe, Matematik, Genel Yetenek, Genel Kültür gibi sınavlarını verecek. Onlarda mı mülakata girip öyle kamuya atanacaklar?
Hadi bunları geçelim. Kanun ne diyor ona bakalım...
657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48'inci maddesi Genel Şartlar bölümüne göre devlet memuru olabilmenin ilk koşulu Türk vatandaşı olmaktır.
Ancak bu genel hükme rağmen bazı özel düzenlemeler yoluyla, Türk vatandaşı olmadığı halde devlet memuru olmalarına imkân tanınan kişiler vardır. Kanun ve yönetmeliklerde yer verilen bu düzenlemeler sayesinde Türk vatandaşlığına geçmeden de memur olabilecek kişiler şunlardır:
- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları. 
- Bulgaristan'dan Türkiye'ye göç edenler. 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 5inci maddesinde, "Bulgaristan'dan Türkiye'ye mecburi göçe zorlanan ve Türkiye'de ikamet eden bu ülke uyruğuna mensup Türk soyundan olan kişilerin devlet memuriyetine alınmalarında Türk vatandaşı olma şartı aranmaz" hükmüne yer verilmiş.
- Türk soylu yabancılar.
- Çıkma izni alarak Türk vatandaşlığını kaybeden kişiler.
Biz Türkler daha çooook KPSS'ye çalışalım!
Hadi başarılar...
 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Demirci20 Haziran 2019, Perşembe - 12.27

Ulan bunlar ülkelerine gelen insanları rüşvet almadan adım artırmıyorlardı desene burdada rüşvet yolu acilacak