İSTİFASI İSTENEN ATALAY SAKARYA'DA AÇIKLAMA YAPTI GÜNCEL

İSTİFASI İSTENEN ATALAY SAKARYA'DA AÇIKLAMA YAPTI

İSTİFASI İSTENEN ATALAY SAKARYA'DA AÇIKLAMA YAPTI

Türk-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi açıklaması sırasında söylediği “Uzarsa işi karıştıracağız, En azından kapattım böyle” sözleriyle ilgili açıklama yaptı.

AÇIKLAMA YAPTI
Hükümet ile Türk-İŞ arasında anlaşmaya varılan 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesinin kararının açıklanması sonrasında Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve Türk-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay arasında geçen konuşmada Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a cevap veren “Uzarsa işi karıştıracağız. En azından kapattım böyle” cümleleriyle ilgili açıklama yaptı. Atalay, “Rahatsız olanların yüzde 90’ını ben tanımıyorum. İnanın bilmiyorum” dedi.


 
“İNSANIN ZOR ANLARI OLUYOR”
Demiryol-İŞ Sendikası Sakarya Şubesi 17 Ağustos Eğitim Salonu’nda basın mensupları ve Sendika temsilcileriyle bir araya gelen Türk-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, “İnsanın iyi anları, kolay anları, zor anları oluyor. Özellikle kamuoyu önünde olursan ve doğru bildiğini söylemeye devam edersen zaman zaman bedeller ödemeye devam ediyorsun. Böyle zamanlar unuttuğumuz dost ve düşmanlarımızı hatırlamamıza yardımcı oluyor. Bu benim 9’uncu Kamu Sözleşmem. 6’sında ikinci adam, 3’ünde ise birinci adamdım. Şimdiye kadar hiçbir problem olmadı” ifadelerini kullandı.
 
SENDİKALAR 3’E BÖLÜNDÜ
Türkiye’de siyasetin ve sendikaların farklı kollara bölündüğünü belirten Türk-İŞ Genel Başkanı Atalay, “Maalesef bizim o gün 4’te olması gereken açıklamamız saat 8’i buldu, bunun sebebi de taşerondan kadroya geçen işçilerimizdir. Orada benim yanımda 16 tane genel başkan vardı. Her biri Türkiye’nin bir yerinden geldi. Bu yaşananların hepsini onlarda görüyor. Biz öyle bir ülkede yaşıyoruz ki; siyaset yüzde 50 bölünmüş vaziyette. Basının durumu ortada. Biz hükümetin iyi yaptığı bir şeyi söylediğimizde bir kesim rahatsız oluyor, eleştirdiğimiz zaman başka bir kesim rahatsız oluyor. Bunu yaşadık asgari ücrette, ben ‘yaşanmaz bu asgari ücretle’ dedim diye linç edildim. Sendikalar 3’e bölünmüş vaziyette. Kimi ideolojik bakıyor, kimi bir partiye kimi ise diğer partiye yakın. Özellikle sendikalar siyasi partilerin arkasına sığınmamalıdır” şeklinde konuştu.
 
“BENDE İNANMIYORUM”
Açıklanan enflasyon rakamlarına kendisinin de inanmadığı belirten Genel Başkan Atalay, “Enflasyon 5,1. Allah var bende inanmıyorum, kamuoyu da inanmıyor ama devletin açıkladığı bu rakama ben itimat etmek zorundayım. Bu sözleşme mükemmel değil ama bu şartlarda bağlanmaktan başka çaresi yok. Rahatsız olanların yüzde 90’ını tanımıyorum. Bu arada bizim içimizden de rahatsız olanlar varmış. Eskişehir Harb-İŞ açıklama yapıyor, ‘Bu oranı az bulduk, grev yapacağız’ diye. Harb-İŞ Genel Başkanı imzalıyor, Eskişehir Şube Başkanı ‘grev yapacağız’ diyor. Harb-İŞ’in grev yasağı var, kusura bakmasınlar ama nizamiyeye gidemezsin. Zaten genel başkanı imzalamış. 10 senedir hiç görmediğim ve tek üyesi olmayan sendika beni tenkit ediyor. Konuşanların çoğu bizim dışımızdaki marjinal ve illegal örgütler birde bizim üzerimizden siyaset yapmak isteyen insanlar” dedi.
 
“ÜSLUP DOĞRU DEĞİLDİ”
Ortaya çıkan sahnede üslubunun doğru olmadığını ve bu yüzden sorun yaşandığını belirten Genel Başkan Atalay, “Zam açıklamasını Bakanın yapmasını istedim, zammı açıkladıktan sonra canlı yayın durdu. Bana bir şey söyleyip söylemeyeceğimi sordu. Benim söyleyecek bir şeyim yoktu, ne söylersem ortalık karışacak. Ben taşeronu buraya yazdıramadım, bu problemim var. Bunu söylesem gündem değişecek. Bende gayri ihtiyari bunu söyledim. Bunu da herkes duyuyordu. Ben taşeronu yazdıramadım, derdim buydu. Bir madde var, KHK kapsamında 2020 yılında çalışmalar yapılacak deniyor. Bunu daha önceki Çalışma Bakanı koydurdu, kimin koydurduğunu da Allah biliyor. Sayın Bakanla aramızdaki konuşmada üslup doğru olmadı benim adıma ancak benim öyle bir ortamım yoktu orada” ifadelerini kullandı.
 Haberlisin

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Cilekes16 Ağustos 2019, Cuma - 13.49

Hasan kara15 Ağustos 2019, Perşembe - 21.30

Ya sen ne çok kıvırıyorsun ................. seni istifa ettirmeyen üyelerin herseyi hakediyor ve türk iş sendikasından tüm.üyelri istifaya davet ediyorum bütün sendikalardan ülke genelinde istifa edilsin