İZİN ALINMADAN BAŞLAMIŞ GÜNCEL

İZİN ALINMADAN BAŞLAMIŞ

İZİN ALINMADAN BAŞLAMIŞ

Kuzey Marmara Otoyoluna dolgu malzemesi üretmek için Çamyolu'nda kullanılan ve büyük tepki çeken ocağın, gerekli inceleme ve izinler alınmadan çalışmaya başladığı ortaya çıktı.

Geçtiğimiz hafta Medyabar.com'un gündeme getirdiği Dağdibi mevki Çamyolu Mahallesi yakınında yer alan ormanlık alanın Kuzey Marmara Otoyolu için harfiyat alanı olarak kullanılmasında yeni bir gelişme yaşandı. 

Dağdibi mevki Çamyolu Mahallesi yakınında yer alan ormanlık alan, Kuzey Marmara Otoyolu için harfiyat alanı olarak kullanılmaya başlanmıştı. Bir süredir devam eden ocakta, otoyol için dolgu malzemesi üretiliyordu. 

48 bin m2'lik alanda faaliyet gösteren ocakla ilgili ÇED raporunun Ağustos ayı başında onaylandığı ortaya çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sakarya İl Müdürlüğü teknik adı Ariyet Ocağı olan hafriyat alanı için ÇED gerekli değildir kararını 1 Ağustos'ta verdi. 

Ancak hafriyat alanın uzun süredir kullanıldığı ve bölgedeki yeşil alanı büyük ölçüde etkilediği görüldü. Yıllık 600 bin ton harfiyat çıkarılacak olan ve 50 metre derinliğe inilerek kazılacak orman alanı ile ilgili Orman Bölge Müdürlüğü gönderdiği yazıda "Yapılacak olan çalışmalarda yaban hayatına, biyolojik çeşitliliğe zarar verilmemesi ve Sulak Alanların Korunması yönetmeliğinin uygulanması amacıyla Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri de nezaret etmesi kaydıyla sakınca bulunmamaktadır" şerhi düşrü. 

Karayolları Genel Müdürlüğünün yüklenicisi olduğu projenin ÇED Raporunda " Proje alanının tamamı orman sayılan alanda kalmaktadır. Bu nedenle orman sayılan alanlar için Orman Genel Müdürlüğü’nden gerekli izinler alınacak, izinler alınmadan faaliyete başlanmayacaktır" denildi. Ancak çalışmalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ÇED Raporunu onaylaması beklenmeden başlandı. 

Ariyet Ocağının çalışmalarının bitmesinin ardından 48 bin m2'lik orman alanı tamamen yok olacak. 

Adayorum

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz