PANCAR ÇİFTÇİSİ ESKİDEN OLDUĞU GİBİ, NEDEN PARA KAZANAMIYOR?.. GÜNCEL

PANCAR ÇİFTÇİSİ ESKİDEN OLDUĞU GİBİ, NEDEN PARA KAZANAMIYOR?..

PANCAR ÇİFTÇİSİ ESKİDEN OLDUĞU GİBİ, NEDEN PARA KAZANAMIYOR?..

pancar parası ile traktör tarla alırdı, düğün dernek yapardı, üzerine de para kalır harçlık yapardı

Adapazarı Şeker Fabrikası'nın APEK'i ziyaretinde ilimizdeki pancar tarımı konuşuldu.

 

Adapazarı Şeker Fabrikası A. Ş. Genel Müdürü Hasan Çapraz APEK Yönetim Kurulunu ziyaret etti. 

Ziyarette APEK Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Karasakal, Yönetim Kurulu Üyeleri Recep Şevket Kökçü, Cevdet Sağlık ve İsa Yenioğlu ile birlikte Kooperatif Müdürü Kamil Özmen de hazır bulundu.

Genel Müdür Hasan Çapraz, APEK Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Karasakal'a bu yıl pancar ekim yılı olacağını söyledi.

 Çapraz, bu yılki pancar fiyatlarının çiftçinin yüzünü güldüreceğini ve pancar eken çiftçilerin para kazanacağını dile getirdi. 

APEK Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Karasakal ise bölgemizde çiftçinin pancar ekmesi gerektiğini ancak pancar fiyatlarının çiftçiyi memnun edecek şekilde iyileştirilmesini ve çiftçinin pancar ekimi için desteklenmesi gerektiğini söyledi. 

Karasakal, geçmişte bölgemizin ana ürünü olan pancarın 400 -500 bin tonlarda ekiminin yapıldığı ancak son yıllarda ekimin ciddi derecede düştüğünü söyledi. 

Karasakal: "Eskiden çiftçimiz pancardan para kazanırdı, pancar parası ile traktör tarla alırdı, düğün dernek yapardı, üzerine de para kalır harçlık yapardı. Biz pancar eken çiftçimizin tekrar para kazanmasını istiyoruz. Biz APEK olarak her zaman ortaklarımızın yanındayız şu anda ekim sonu vadeli tohum, gübre, ilaç ve alet makina kampanyası başlattık. İnşallah biz bölgemizde ekilmeyen arazi kalmasını istemiyoruz" dedi.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz