MARMARA İÇİN ÇİFTE DEPREM BEKLENTİSİ GÜNCEL

MARMARA İÇİN ÇİFTE DEPREM BEKLENTİSİ

MARMARA İÇİN ÇİFTE DEPREM BEKLENTİSİ

Deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, İstanbul'da iki deprem beklediğini dile getirerek, "Kuzey Marmara 16 tane büyük deprem görmüş. Biz şu anda 17'ncisini bekliyoruz. Benim deprem beklediğim yıl 2045'tir" dedi

Deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, İstanbul depremine ilişkin çok önemli açıklamalarda bulundu. Ercan, İstanbul depremiyle ilgili olarak, "1967 yılında belirlenen bir gerçek vardı ki, Kuzey Anadolu kırığındaki depremler doğudan batıya doğru adım adım kayıyor. Bu çok büyük bir buluştu. Çankırı'da deprem olunca 1944'te ve 1967'de Adapazarı'nda olunca Kocaeli'de olacak dendi. Kocaeli depremi 1999 yılında olunca sırasını savdı. Daha batıda ise İstanbul var. İstanbul ve Tekirdağ'da deprem olmama gibi bir olasılık söz konusu değil. 2011 yılında Van depremi oldu, 7.2 büyüklüğündeydi. Geçen yıl da Bodrum'da bir deprem oldu, ondan bu yana yıkıcı bir deprem görmedik. Kuzey Marmara depremi göz önünde bulunduruluyor ama İstanbul'da bir deprem olmayacak. Kuzey Marmara'da bir deprem olacak. İstanbul etkileneceği gibi Tekirdağ, Yalova, Kocaeli keza Çanakkale etkilenecek" dedi.

Depremin olabileceği yerler

Beklenen büyük İstanbul depremiyle ilgili olarak, "İstanbul'da iki deprem bekliyorum. Depremlerin bir yasası var. Bir yerde belli büyüklükte bir deprem olduysa gelecekte de olacaktır" ifadelerini kullanan Prof. Dr. Ercan, "Türkiye'de 2300 yıllık deprem bilgisi vardır. Bunlara baktığımızda İstanbul'un depremlerinin yüzde 71'i 6 ila 6.4 arasındadır.

Her dört depremden 3'ü orta büyüklüktedir. Yüzde 4'ü ise 6.4 ile 7.2 arası depremlerdir. İstanbul'da iki deprem olacak demiştik. Bunlardan biri Küçükçekmece önünde yaklaşık 25 kilometre içeride 6.4 ile 6.7 arasında bir deprem.

Diğer deprem de 5.8'lik depremin olduğu Mudanya'dan gelip Çorlu üzerinden Edirne'ye giden kırıkta olacak. Bunun büyüklüğü 7 ila 7.2 arasında olacak. Bugüne kadar Kuzey Marmara 16 tane büyük deprem görmüş. Biz şu anda 17'ncisini bekliyoruz.

 Benim deprem beklediğim yıl 2045'tir. Bir depremi belirlemek yerini zamanını ve büyüklüğünü bilmek demektir. Her an deprem olabilir diye bir sonuç alamazsınız" dedi.

HABER MERKEZİ

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz