Mevcut asgari ücret bir hafta yetiyor SİYASET

Mevcut asgari ücret bir hafta yetiyor

Mevcut asgari ücret bir hafta yetiyor

Asgari ücret üzerinden vatandaşa zulmediliyor

Bağımsız Türkiye Partisi Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Fuat Özbay, asgari ücret hakkında açıklama yaptı...

 

BTP adayı Özbay; Türk-İş'in açıkladığı veriler, halihazırda 1.603 TL olan asgari ücretin 4 kişilik bir ailenin ancak 1 haftalık giderlerini karşılayabildiğini gösteriyor.

Araştırmaya göre, kasım ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden "açlık sınırı" bin 943 lira olarak belirlendi. Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen "yoksulluk sınırı" ise 6 bin 328 lira oldu.

Asgari ücretli çalışanlar perişan


Önümüzdeki günlerde asgari ücretin yeniden belirleme çalışmaları başlayacak. Halihazırda aylık net asgari ücret 1.603 TL olarak uygulanıyor.

Evli olmayan-çocuksuz tek bir çalışan için yaşama maliyeti 2.385 TL olarak hesaplandığı ekonomik ve sosyal koşullarda, fiyat artışları karşısında başta asgari ücret olmak üzere çalışanların gelirlerinin yetersiz kaldığı anlaşılıyor.

Mevcut asgari ücret, dört kişilik bir ailenin asgari aylık gıda harcaması olan açlık sınırını bile karşılamaktan çok uzak kalmış durumda. Bu hesaplamalara göre asgari ücret, dört kişilik bir ailenin aylık harcamasına ancak bir hafta yetiyor.

İktidar ve Belediyeler Bağımsız Türkiye Partisine verilmediği müddetçe, bu ekonomik zulüm her alanda artarak devam edecektir... milletimiz bir an önce, Milli Ekonomi Modelini Hayata geçirecek olan, Haydar Baş ve BTP kanrolarını iş başına getirmelidirler. dedi 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz