Müteahhitlere ağır darbe EKONOMİ

Müteahhitlere ağır darbe

Müteahhitlere ağır darbe

Artık yerel ve yerli müteahhitlik sistemi tarih olmuştur

Anadolu İnşaatçılar Birliği ve Mamak İnşaat Müteahhitleri Derneği (MİMDER) Başkanı Hamza Can yaptığı açıklamada, "Yapı Denetiminde yapılan değişiklik ile yapı müteahhitlerinin yapı denetimi kuruluşunu seçme şansı ortadan kalkmıştır.

Düzenleme sektörde yer alan büyük aktörlerin, yapı denetim firmalarının ve TOKİ'nin işine gelmiştir. Artık yerel ve yerli müteahhitlik sistemi tarih olmuştur. Zor durumda olan inşaat müteahhitleri yapı denetimi ve inşaat maliyetinin altından kalkma şansı kalmamıştır.

Müteahhitlerimiz gerektiğinde yapı denetim firmaları ile pazarlık yapabiliyor ve zaman zaman da borcuna karşılık daire verebiliyordu. Yeni sistemde bu durum da ortadan kalkmıştır. Müteahhitlerimiz tüm çıkış noktaları tıkanmıştır" şeklinde konuştu.

Yapı işlerinin de artık yabancı sermayenin eline geçeceğini aktaran MİMDER Başkanı Can, "Yapılan düzenlemeler artık soluğumuzu kesmiştir. Müteahhitlerimiz artık yabancı ve büyük sermayedarların ya taşeronu, ya da işçisi haline gelecektir.

Böylece ucuz konut hayali de suya düşmüştür. Daha güvenli ve sağlıklı yapılar iddiasında olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerine şunu sorma hakkımız bulunmaktadır:

1999 yılından sonra yapılan hangi bina güvenli değildir? Konu ile ilgili olarak yapılmış kaç tane şikâyet vardır? Müteahhitlik mesleği son yıllarda sürekli olarak kendisini aşmıştır.

Bu mevzuatla değil, işin doğası gereğidir. Fakat şu anda çıkarılan tüm mevzuatlar sektörü kilitlemektedir" şeklinde konuştu.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz