ÖZKOÇ kaçak okulu meclise taşıdı GÜNCEL

ÖZKOÇ kaçak okulu meclise taşıdı

ÖZKOÇ kaçak okulu meclise taşıdı

Okul açma yetkisini nereden aldılar” diye sordu

CHP Grup Başkanvekili, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Sakarya’da, Irak Eğitim Bakanlığı’na bağlı Arapça eğitim veren kaçak bir okul kurulduğu iddiasını Meclis gündemine taşıdı.

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi veren Özkoç, Sakarya’daki Nevaris Al Irak Özel Okulları’na ilişkin iddiaların açıklığa kavuşturulmasını isterken, okul açma yetkisini nereden aldılar” diye sordu.

4 MİLYONDAN FAZLA SIĞINMACI
Özkoç, son yıllarda bölge ülkelerindeki savaş, çatışmalar ve yoksulluk nedeniyle milyonlarca göçmenin Türkiye’ye sığındığını ifade ederek, “Yaklaşık 3,5 milyonu Suriyeliler olmak üzere ülkemizde bugün 4 milyondan fazla sığınmacı bulunuyor. Bu rakam, 20 ilimizin nüfusundan fazla” dedi.

“SAKARYA’DA 30 BİN SIĞINMACI VAR”
Sakarya’nın da Suriye, Irak ve Afganistan’dan gelenler başta olmak üzere 30 binden fazla sığınmacıya ev sahipliği yaptığına işaret eden Özkoç, şöyle konuştu:
“Kentimiz, yabancılara gayrimenkul satışı açısından da önde geliyor. Sadece 2018’in ilk 10 ayında Sakarya’da yabancılara 1.080 konut satıldı. Türkiye’de en fazla satış yapılan 7. il durumundayız. Onbinlerce, Türkiye bazında ise milyonlarca insandan söz ediyoruz. İnsanlar savaştan, çatışmadan, yoksulluktan kaçarak ülkemize, kentimize sığınıyorlar. Buna sözümüz yok, sorun, bizim göç ve göçmen konusundaki politikasızlığımız.

HİÇBİR ADIM ATILMADI
7 yıldır, “para yardımı”nın ötesine geçen bir adım atılmadı. Bu insanların nerede yaşadığı, ne yiyip içtiği, Türkiye’de dünyaya getirdikleri bebekleri, okula gitmeyen, gidemeyen çocukları, dil bilmeyen, eğitimsiz gençleri, yetişkinlerin istihdamı, her bir konu başlığını masaya yatırmak, politika üretmek ve denetim ağı kurmak zorundayız. Biz ortada sorun yokmuş gibi davrandığımız sürece, insanlar kendi sorunlarını, kendi yöntemleriyle çözmeye kalkıyor. Kendi mahallelerini, marketlerini, okullarını, hastanelerini kurmaya yöneliyorlar.

TOPLUMSAL TEHDİT
Böyle bir başıboşluk kabul edilemez. Süreç, bu şekilde yönetilmez, kendi haline bırakılırsa, ciddi toplumsal tehditleri, sosyal ayrışmaları beraberinde getirebilir.”
Özkoç, Cumhuriyet Halk Partisi olarak araştırma önergeleri ve yasa teklifleriyle Meclis’te çözüm yolu yaratmaya çalıştıklarını, göç ve göçmen sorunlarına ilişkin rapor hazırlayarak, bakış açılarını çözüm önerilerini ortaya koyduklarını ifade etti.

Olayın toplumsal önemine vurgu yapan Özkoç, en kısa sürede başta eğitim olmak üzere göçmen sorunlarına yönelik bütüncül politika üretilmesi gerektiğinin altını çizdi.

ÖZKOÇ’UN SORULARI-
Engin Özkoç’un Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan yanıtını istediği sorular şöyle:
- Sakarya’da “Nevaris Al-Irak Özel Okulları” isminde bir okul açılmış mıdır? Açılmış ise, açılış izni kim/kimler tarafından verilmiştir?
- Okulun izin almadan faaliyete başladığı iddiası gerçek midir? Gerçek ise sorumlular hakkında yasal işlem başlatılmış mıdır?
- Ülkemizde yaşayan sığınmacıların okul açma yetkisi var mıdır?
- Nevaris Al-Irak Özel Okulları’nda eğitim dilinin Arapça olduğu ve Irak eğitim sistemi programlarının uygulandığı doğru mudur?
- Türkiye’de Iraklılara ait kaç özel eğitim kurumu bulunmaktadır? 
- Sözkonusu eğitim kurumlarının kaç tanesi yasal, kaç tanesi kaçak faaliyet yürütmektedir? Kaçak olduğu tespit edilen eğitim kurumlarına ilişkin ne tür yasal işlemler yapılmaktadır?
 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Fatih7 Aralık 2018, Cuma - 12.10

Valla helal olsun dogru sözzzz artik sakaryada biz yabanci oldukk

Ülkemi seviyorum6 Aralık 2018, Perşembe - 09.01

Başkanımız haklı izinsiz hiç birşey yapmamalılar biz ülkemizden ayrılıyoruzmu ülkeleri için savaşsınlar buralarda yatırım yapacaklarına ülkelerine yapsınlar bizim vatandaşımız yurt dışında ama ülkelerini onlar gibi satmıyorlar 15 temmuzda belli ettiler birileri çıkarları için gizli işler yapmasın kendi vatandaşlarıyla ilgilensinler

Oguz6 Aralık 2018, Perşembe - 00.34

Bu kadar bağnas olmayın yurt dışına çıkın her ülkenin okulları var yurt dışındada Türk okulları var ortaliğı kışkırtmaktan başka işiniz yok