REİS 3-5 BAKANLIK VERİRSE!.. SİYASET

REİS 3-5 BAKANLIK VERİRSE!..

REİS 3-5 BAKANLIK VERİRSE!..

İYİ Parti’den iktidara 5 bakanlık karşılığı ‘ittifak’ teklifi...

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Erdoğan’a erken seçim ve ittifak çağrısı yaptı. Türkkan, “İYİ Parti 2 yıl önce hangi ilkeler ile kuruldu ise bugün de aynı çizgide. İktidar partisi ile bir ittifaktan bahsediliyor. Bizim ne açık ne de kapalı kapılar ardında böyle bir talebimiz, pazarlığımız olmadı. Parlamenter sisteme dönünceye kadar da bu mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” diyen Türkkan, şöyle devam etti:

“Ülkenin ekonomik durumu ortada. Ancak sayın Erdoğan 2020 yılında kesin bir tarih vererek ve de parlamenter sisteme dönmek noktasında erken seçim için mutabakat zaptını imzalarsa, bunların yanında 5-6 icracı bakanlık verirse ülkenin yeniden inşası için biz de bir fedakarlık yapabiliriz. Yoksa biz ülkemizin içinde bulunduğu ortamda milletimize çare olmak için çıktığımız bu yoldan geri dönmeyiz. Sadece iktidara alternatif olmak için parti kurmadık. Büyük Türkiye için bu partiyi sizinle kurduk.”

30 Ağustos resepsiyonda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İYİ Parti lideri arasındaki sıcak diyaloglar ve Akşener’in “Başkanım” diye hitap etmesi, iki parti arasında yakınlaşma sinyali olarak yorumlanmıştı. Ardından Akşener’den gelen ılımlı açıklamalar bu kanaati güçlendirdi.

Meral Akşener ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki yakınlaşma iddiaları konuşulurken, AKP içinde ‘Cumhur İttifakı’nın bileşenleri değişebilir’ yorumlarının yapıldığı iddia edildi. Bazı AKP yöneticilerinin, İYİ Parti’yle ittifakın yüzde 50 artı 1’i garanti edeceği görüşünde. Bahçeli’nin çıkışları ise yeni ittifakları engelleme girişimi olarak yorumlanıyor.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz