Rusya korona aşısını tüm halka dağıtıyor! Müjdeli haber geldi! Kabus bitiyor GÜNCEL

Rusya korona aşısını tüm halka dağıtıyor! Müjdeli haber geldi! Kabus bitiyor

Rusya korona aşısını tüm halka dağıtıyor! Müjdeli haber geldi! Kabus bitiyor

Rusya Sağlık Bakanı Mikhail Murashko basın açıklaması yaptı. Açıklamada Pazartesi gününe kadar ülkenin tüm bölgelerine Sputnik V aşısının ulaşacağını duyurdu.

DHA’nın haberine göre, Rusya’da Gamaleya Enstitüsü’nün geliştirdiği Sputnik V aşısı, ülke genelinde tedarik ediliyor. Rusya Sağlık Bakanı Mikhail Murashko, aşının Pazartesi gününe kadar ülkenin tüm bölgelerine ulaşacağını ifade etti. Murashko, “Tedarik zincirini test etmek için aşının ilk partileri şimdiden tüm bölgelere gönderildi. İlk aşı örnekleri Pazartesi gününe kadar teslim edilecek” dedi. (Kaynak: DHA)

Sputnik'in haberine göre, Moskova Belediye Başkan Yardımcısı Anastasiya Rakova, 2 gün önce covid-19 aşısı vurulan 13 kişinin kendilerini iyi hissettiğini ve bazıların sağlık durumunun elektronik bileklikle izlendiğini belirtti.
Rusya tarafından koronavirüse karşı geliştirilen Sputnik V aşısının tescil sonrası araştırma çalışmaları kapsamında dün Moskova'da başkent sakinlerine aşı vurulmaya başlanmıştı.

KENDİLERİNİ İYİ HİSSETTİLER

Rossiya-24 televizyonuna demeç veren Rakova, dün aşı yapılan 13 kişinin durumuna ilişkin bilgi verdi.

<!-- Yeniçağ - İçerik İçi - 1 -->

Rakova, "Bugün, araştırmanın ilk katılımcılarının sağlık durumunu değerlendirdiğimiz birinci gün. Dün 13 kişi aşılandı, bugün sabah hepsine telefon açıldı, herkes kendisini iyi hissediyor. Sadece bir kişinin ateşi 37.2, birinin biraz eli ağrıyor, birini başı ağrıyor ancak tüm bunlar her aşılamada normal sınırlar içinde" dedi.

Özel olarak oluşturulan bir inovasyon grubunda elektronik bileklikler kullanıldığını da söyleyen Rakova, bilekliklerin bu kişilerin sağlık değerlerini ölçtüğünü ve verileri otomatik olarak gönderdiğini ekledi.  
Dün Rakova, yeni tip koronavirüs salgınına karşı geliştirilen aşının tescil sonrası araştırma çalışmaları kapsamında Moskovalılara aşı vurulmaya başlandığını söylemişti.

Rakova, "Aşı yaptırmak isteyenlerin sayısı günden güne artıyor. Yoğun talep gördüğümüzü söyleyebilirim. Daha şimdiden 35 binden fazla Moskovalı başvuruda bulundu. Şu anda başkentte, koronavirüse karşı aşılama çalışmaları altı sağlık kuruluşunda yapılıyor, ileride hastane sayısı 20’ye çıkarılacak" demişti.

 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz