SAKARYA DEMOKRASİ İÇİN MEYDANI BOŞ BIRAKMADI GÜNCEL

SAKARYA DEMOKRASİ İÇİN MEYDANI BOŞ BIRAKMADI

SAKARYA DEMOKRASİ İÇİN MEYDANI BOŞ BIRAKMADI

15 Temmuz Hain Darbe Girişiminin yıl dönümünde binlerce vatandaş Adapazarı Demokrasi Meydanı’nda bir araya geldi. Mehteran gösterisiyle başlayan programda 15 Temmuz Şehitleri ve gazileri anıldı.

15 Temmuz 2016 gecesi Türk silahlı Kuvvetlerine ait ekipman ve mühimmatları gasp ederek darbe girişiminde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeleri vatandaşlar ve TSK ile Emniyet güçleri tarafından derdest edilmişti. Hain girişimin yıldönümünde binlerce kişi Demokrasi Meydanı’nda o gecenin şehit ve gazilerini anmak üzere buluştu. Programa Sakarya Milletvekili ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, İlçe Belediye Başkanları, Siyasi parti temsilcileri, STK’lar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

"HADLERİNİ BİLDİRDİK"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz burada yaptığı konuşmada 15 Temmuz gecesi vatandaşların, milletin parasıyla alınan silahları ele geçiren ve üzerlerine bomba yağdıran, kan ve kin kusan hainlere hadlerini bildirdiğini belirterek, "Bütün dünya biliyor ki söz konusu vatan olduğunda uçağına binen, ölümü göze alan, Atatürk Havaalanı'na sizlerle birlikte darbeyi püskürtmek üzere inen Recep Tayyip Erdoğan var. Dünya yine biliyor ki bir tehlike olduğunda sağına, soluna bakmadan 'Ben varım' diyerek evinden dışarıya çıkan, şehit olmayı göze alan ve bu ülkeyi kurtarmak için şehitliğe yürüyen siz değerli milletimiz ve aziz Sakaryalılarımız var" diye konuştu.     "EZAN SUSTURAN DARBELERDEN DARBE SUSTURAN SELALARA" 
Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir burada yaptığı konuşmada kendisinin 12 Eylül 1980 Darbesinde üniversie öğrencisi olduğunu anlatarak, "Onlar sandılar ki Türkiye hala 1960ların Türkiye’si, 1980lerin Türkiye’si… halbuki o köprünün altından çok sular aktı. Yaptıkları yanlarına kar kalmayacaktı. Şehadeti isteyenlerin olduklarını hesaba katmadılar. Ben 1980 darbesinde üniversite öğrencisiydim. Darbelerin susturduğu ezanları gördüm. Ama onlar darbeleri durduran selaları hesaba katmamışlardı. Ezanları susturan darbelerden, darbeleri durduran selalara geldik. Biliyor ve inanıyoruz ki, aynı emellerle yeniden sahneye çıksalar yine aynı bozguna uğrayacaklar" dedi.


"HAİNLERİ UNUTMAYACAĞIZ"
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce burada yaptığı konuşmasına 15 Temmuz Şehitleri'ni yadederek başladı. Yüce, 15 Temmuz'un millet destanının yazıldığı gece olduğunu vurgulayarak, "Biz bu milletin ferdi olmaktan gurur duyuyoruz. Bu millet cesurdur, bu millet kahramandır. Annesiyle eşiyle çocuklarıyla helalleşip tanklara göğüs gerenleri unutmayacağız. FETÖ’yü destekleyenleri, o hainleri de unutmayacağız.Türkiye o gece mazlum coğrafyanın umut kalesiydi. Dillerinde dualarla o geceyi birlikte yaşadılar, dualarıyla bizlere destek oldular. Hamd olsun milletimiz hainlere ve darbecilere fırsat vermedi. Bundan sonra da vermeyecektir. Her 15 Temmuz’un yıldönümü bizlere şehitlerimizi hatırlatır. Bizi hüzünlendirir. Ama bu hüzün bizi frenlemez. Vatan ve bayrak aşkımızı frenlemez.15 temmuzu unutturmamak tarihimize karşı da büyük bir sorumluluktur. Bizler birliğimizi güçlendireceğiz. Kardeşlik bağımızı sıklaştıracağız" ifadelerini kullandı. Yüce konuşmasını Arif Nihat Asya'nın Dua şiirini okuyarak sonlandırdı. 

"HİÇBİR ZAFER ALTIN TEPSİDE SUNULMAZ"
AK Parti Sakarya İl Başanı Yunus Tever de burada yaptığı konuşmada, bugün büyük bir hüznü ve büyük bir gururu bi arada yaşadığını ifade ederek, "Bir yandan daha ömrünün baharında gençlerimizi toprağa vermenin hüznünü yaşarken, bir yandan FETÖ’nün hain planlarını yıkmanın gururunu yaşıyoruz. Hiçbir zafer altın tepside sunulmaz. O gece bu milletin evlatlarına tankı, topu, tüfeğiyle bu milleti vuracak kadar aşağılık olan FETÖ’ye karşı direnişimizde,iman cesaretiyle bu kahpe girişimi hep birlikte bertaraf ettik. Bir daha böyle bir girişime tenezzül edeklere neler yapabileceğimizi gösterdik. Darbeye darbe yapan bu milletin evladı olmaktan gurur duyuyorum. Aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, kahraman gazilerimize şükranlarımı sunuyorum" şeklinde konuştu.

"NİTELİKLİ İNSAN YETİŞTİRECEĞİZ"
Hain girişimi 'Aklını kiraya vermiş bir grup insanın ayaklanması' olarak tanımlayan Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Rektörü Mehmet Sarıbıyık ise 15 Temmuz'un, kardeşin kardeşe kurşun sıktığı bir gün olduğunu söyledi. Sarıbıyık konşumasını "Biz insan yetiştireceğiz. Ama nitelikli insan yetiştireceğiz. Bunun için çalışacağız, daha çok gayret edeceğiz" dedi.
 
"BU MİLLETE YAN BAKANA..."
15 Temmuz Derneği Başkanı ve 25. Dönem Ak Parti Sakarya Milletvekili Ali İnci de burada yaptığı konuşmada 3 sene önceki valilik işgalini hatırlatarak, "O gece Allahın yardımıyla bir buçuk saatte geri püskürttük. Hanım kardeşlerimi kutluyorum. O gece bizlere ‘başkanım siz geride durun biz bayanız bize ateş etmezler’ ddiler. Ama bunlar öyle bir eşkıya ki; ne kadın tanıdı, ne çocuk tanıdı… Büyük bir mücadeleydi o gece. Herkesi tebrik ediyorum. Bu millete yan bakana bu millet asla düze bakmaz. Ezer geçer".diye konuştu. Konuşmaların sonunda tüm katılımcılar hep birlikte dua ederken daha sonra sahneye Uğur Işılak çıktı.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz