SATSO BAŞKANI AKGÜN'DEN ÖZELEŞTİRİ EKONOMİ

SATSO BAŞKANI AKGÜN'DEN ÖZELEŞTİRİ

SATSO BAŞKANI AKGÜN'DEN ÖZELEŞTİRİ

Akgün; Sakarya’nın bir Stratejik Planı olması gerektiğini vurgulayarak “Şehrin bir ana çerçevesi stratejik planı olmadığını gördük"

Sakarya Stratejik Plan Çalışmaları Başlıyor

 

Yönetim Kurulu’nun aylık icraatları ile ilgili bilgi veren Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Sakarya’nın bir Stratejik Planı olması gerektiğini vurgulayarak  “Şehrin bir ana çerçevesi stratejik planı olmadığını gördük. Bu şehrin avantajları dezavantajları nelerdir. Dezavantajları nasıl avantaja çevirir, avantajlarımızı nasıl geliştiririz bunları incelemek gerekiyor. Şehrin kısa, orta ve uzun vadede nasıl büyümesi gerektiğini bilmek gerekiyor.

Şehrimizin, tarımının, ticaretinin, sanayi üretiminin, eğitiminin, sosyo kültürel yaşamının nerelere gitmesi gerektiği ile ilgili kapsamlı olarak her hangi bir çalışma mevcut değil. Yaptığımız istişareler neticesinde bu ana stratejik planı yapmayı SATSO olarak üstlendik. İlgili kurumlarımızla görüştük. Valimiz, Belediye Başkanımız, Rektörlerimiz, Milletvekillerimizle de bu konuyu paylaştık. Herkes çok olumlu yaklaştı. Bir çalışma başlattık. Bununla ilgili temelleri atmak ve tamamlamak niyetindeyiz. Bu konuda SATSO’ya büyük iş düşecek. Buna ilk önce kendimiz inanmalı ve şehri inandırmalıyız. İçi dolu hedefleri ve sonuçları olan bir çalışma amaçlıyoruz. Bu anlamda bir istişare kurulu da oluşturduk. Bu kurulumuz da ciddi anlamda bu çalışmaya destek vereceklerdir” dedi.

İhracatı Artırma Çalışmaları

Başkan Altuğ konuşmasının devamında ihracat rakamları ile ilgili de bilgi vererek şunları dile getirdi:

“Her ortamda üretmenin gerekliliğine vurgu yapıyoruz. Uluslararası ticaretin gün geçtikçe daha da önemli olduğu ve uluslararası pazarlarda rekabetin giderek arttığı günümüz ekonomisinde ilimizin ihracatını artırmaya yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) verilerine göre, yılın 10 aylık döneminde kentte en çok ihracat 4 milyar 303 milyon dolarla otomotiv endüstrisinde gerçekleştirildi. Sakarya'da üretilen her 5 araçtan 4'ü ihraç edildi.

Türkiye'nin otomotiv ihracatında önemli yere sahip olan Sakarya, yılın 10 aylık döneminde taşıt araçları ihracatındaki payını geçen yıla kıyasla yüzde 5 artırdı- ilimizde yılın 10 aylık döneminde üretilen yaklaşık 246 bin aracın yüzde 84'üne denk gelen 208 bin 21'i yurt dışına gönderildi. İhracat artışı için birçok projeye imza atıyoruz bunlara örnek verecek olursak;

Üniversiteden Pazar Elçiliğine Projesi (UPEP)

Odamız, SAÜ ve yurtdışı iş geliştirme komisyonumuzun yürütücülüğünde sürdürülen UPEP 2018-2019 güz dönemi protokolünü imzaladık yabancı uyruklu öğrenciler firmalarda staj yapmaya başladılar. Proje ile ilgilenen firmalar için yabancı stajyer istihdam etme şansı devam ediyor. 

İkili İş Görüşmeleri

Umman ve Afrika ticaret heyetlerinden sonra bu ay da İran’ dan gelen iş adamları ile ilgili sektörlerden üyelerimiz bir araya gelerek ticari ilişkiler geliştirdiler. Ayrıca Avustralya ve Yeni Zelanda’da 400 civarında yapı marketi olan ve 8 milyar $ cirosu olan zincirin Türkiye satın alma yetkilisi ile ilgili sektörlerden üyelerimiz bir araya gelerek işletmelerini ve ürünlerini Avustralyalı firmanın yetkilisine tanıtarak Avustralya’ya ihracat yapmanın ilk adımını attılar.

Uluslararası Ticaret Elçileri Projesi (UTE)

Odamız öncülüğünde; İş-Kur, SAÜ ve SUBÜ işbirliği ile “İhracat sizden, personel bizden” sloganıyla yola çıktık.

Üniversite ve İş-Kur veri tabanlarında yabancı dil bilen yeni mezun ve 7+1 kapsamındaki öğrencilerimizin istekli firmalar ile eşleştirilmesi ile başlayacak projede SATSO bünyesinde personele dış ticaret eğitimi verilecek ve mezun olanların maaşını İş-Kur asgari ücret üzerinden 6 ay boyunca ödeyecek, firmaların küçük bir katkısı ile bu proje kapsamında nitelikli dış ticaret personeli yetiştirme ve istihdam etme şansı olacaktır.

Ayrıca firma eşleşmesi yapılan ve eğitim programını tamamlayan personele dış ticaret mentorleri atanacak 6 ay boyunca karşılaştıkları sorunlar ve kariyer gelişimleri açısından mentorle beraber çalışacaklardır.

Sakarya’nın ihracat rakamları hakkında da bilgi veren Başkan Altuğ şunları dile getirdi:

“10 aylık ihracat rakamlarına baktığımızda 2018 yılı 10 aylık Türkiye ihracatı 135 milyar 226 binken Sakarya ihracatı 4 milyar 622 milyon civarında gerçekleşmiştir. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre karşılaştırdığımızda Sakarya ihracatı

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz