SAÜ'DE KANTİN SAVAŞLARI GÜNCEL

SAÜ'DE KANTİN SAVAŞLARI

SAÜ'DE KANTİN SAVAŞLARI

Ekonomik krizin her kurumu derinden etkilediği bir dönemde, kendi içinde tedbir almak isteyen SAÜ, SESOP'la karşı karşıya geldi

Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Alişan, SAÜ’nün kampüs içindeki kantin, kuaför gibi işyerlerinin üniversite tarafından işletileceği yönündeki kararını gözden geçirmesini istedi.

Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Alişan, Sakarya Üniversitesinde kurulanan iktisadi işletme kurarak kantin, büfe, kuaför işletmesi yönünde ki karara, esnafa zarar vereceği düşüncesi ile tepki gösterdi. Alişan yazılı olarak yaptığı açıklamada, “Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü; uzun süredir esnaf ve sanatkarlarımız tarafından yürütülen kuaförlük, kantincilik, güzellik salonu, büfe işletmeciliği vb. hizmetleri yürütmek üzere bir İktisadi İşletme kurarak; mali krizle boğuşan esnafımızı zor durumda bırakacak bir karara imza atmıştır. Uzun süreden beri ekonomik krizle mücadele eden esnaf ve sanatkarlarımıza üniversiteden katkı beklerken, tam tersine, üniversite yönetiminin, esnaf ve sanatkarlarımızı zor durumda bırakan bir uygulama başlatmış olması şansızlıktır” dedi
İZAH EDİLEMEZ
Üniversitenin bu tavrı, akılla, mantıkla, insafla, hükümetin ekonomik politikalarıyla izah edilemeyeceğini vurgulayan Alişan, “Şehrimizin ve devletimizin kendilerine sunduğu imkanlarla dünya üniversiteleri ile rekabet etmesi gereken üniversitemizin, denenmiş ve başarılı olamamış uygulamalara geri dönmesini anlamakta güçlük çekmekteyiz” derken, üniversitelerin bulundukları şehre artı değer üreterek, katkı sağladığın vurguladı.
ESNAF ZORDA
Alişan şöyle devam etti, “SAÜ’de; şehrimize vizyon verme, sosyo- kültürel rehberlik yapma ve şehirle bütünleşme konusunda önemli aşamalar kat etmiştir. Kurulan ikinci üniversitemizle birlikte şehrimize katkı sağlamaya devem edecektir. Fakat son dönemde kamuoyuna yansıyan bazı olaylar ve en son olarak üniversitede hizmet veren esnaf ve sanatkârlara yönelik alınan son karar, Sakarya esnaf ve sanatkarını üzmüştür. Esnaf zor ayakta dururken bu duruma çare üretilmesi gerekiyor. Ayrıca kantinleri yöneteceğini iddia edilen yöneticilerin, enerjilerini daha makro konulara kaydırmalarını, daha büyük projelere yönelmelerini, şehrimizin ve ülkemizin istihdamına katkı yapmalarını öneriyoruz. Bu yöntemler daha önce denenmiş ve başarısız olmuştur, yine başarısız olacaktır. Dünya Üniversiteler sıralamasında görmeyi çok istediğimiz Sakarya Üniversite’mizin rektörlüğünden bu kararını gözden geçirmesini talep ediyoruz” sözleri ile açıklamasını tamamladı.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz