Şehir hastaneleri kara delik oldu GÜNCEL

Şehir hastaneleri kara delik oldu

Şehir hastaneleri kara delik oldu

Bütçedeki “kara delik” olarak adlandırılan şehir hastanelerinin finansmanında hükümet yüksek maliyetli Kamu Özel Ortaklığı modelinden vazgeçtiğini açıkladı. Bundan sonra yapılacak şehir hastaneleri bütçe kaynaklarıyla yapılacak

Kamuoyunda şehir hastaneleri olarak bilinen ve devletin Kamu Özel Ortaklığı (KÖİ) modeliyle, özel şirketlere yaptırdığı hastaneler, bütçede yeni bir kara delik olmaya aday.

Ancak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bütçe görüşmeleri sırasında, ilk kez Kamu Özel Ortaklığı (KÖİ) yönteminden vazgeçtiklerini açıkladı. Şehir hastanelerinin kamuya yüklediği ağır yük nedeniyle böyle bir değişikliğe gidildiği belirtiliyor.

Halen 10'u işletmede, onunun da yapım süreci devam eden şehir hastaneleri için bütçe kaynaklarından yapılacak ödemelerin katlanarak artması bekleniyor. İşletmede olan hastaneler için önümüzdeki üç yıl için, devlet kasasından özel sektöre 57 milyar 483 milyon lira aktarılacak. Bu rakam, Sağlık Bakanlığı'nın bütçesinin yüzde 27.8'ine denk geliyor.

Bütçe görüşmeleri sırasında, ilk kez Kamu Özel Ortaklığı (KÖİ) yönteminden vazgeçtiklerini açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bundan sonra yapılacak şehir hastanelerinin bütçe kaynaklarıyla yapılacağını belirtti. Koca, bütçe kaynaklarıyla 6 bin 100 yatak kapasiteli üç şehir hastanesi için ihale ilanına çıktıklarını duyurdu.

Borç garantisi kanunsuz çıktı

Toplam proje bedeli 11 milyar dolar olan 20 şehir hastanesi için özel sektöre borç üstlenim garantisi (kredi garantisi) verildi ve belirli süreler için kullanım bedeli (kira bedeli) ödeniyor. Sayıştay'ın 2018 Denetim Raporu'nda şehir hastaneleriyle ilgili pek çok tartışmalı nokta yer aldı.

Rapora göre özel sektöre borç üstlenim garantisi yetkisi "usulsüz ve kanuna aykırı" şekilde Sağlık Bakanlığı'na verildi. Sayıştay raporunda Bakanlığın, "Kanuna aykırı olarak borç üstlenim taahhüdünde bulunduğu anlaşılmaktadır" denildi.

Sağlık Bakanı Koca, Sayıştay'ın tespitleriyle ilgili olarak Komisyon'da "bakanlık olarak borç üstlenim taahhüdünde bulunmadıklarını" söylemişti.

Rapora göre, sözleşmedeki şartları yerine getirmeyen şirketler için, bakanlıktan mahkeme kararı istenirken, sözleşmenin feshi durumunda şirketin bakanlıktan tazminat talep etmesi için mahkeme kararı gerekmiyor. Sayıştay raporunda bu durum için, "hakkaniyet ve kamu yararına aykırı" deniyor.

HABER MERKEZİ

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz