ŞEHİR HASTANELERİNDE BİRİLERİNE PAYMI AYRILIYOR?.. GÜNCEL

ŞEHİR HASTANELERİNDE BİRİLERİNE PAYMI AYRILIYOR?..

ŞEHİR HASTANELERİNDE BİRİLERİNE PAYMI AYRILIYOR?..

Bir tek şehir hastanesi için harcanacak para ile 1200 yatak kapasiteli 29 hastanenin yapılabileceği


T24 yazarı Mehmet Yılmaz, bugünkü yazısında tartışma konusu olan şehir hastanelerini köşesine taşıdı. Yılmaz, "Merak ediyoruz tabii: Şehir hastaneleri maliyetinin bu kadar fahiş olmasının nedeni, birilerine bu kârdan pay ayrılıyor olması mı?" dedi.

T24 yazarı Mehmet Yılmaz, bugünkü, "Kazığı, komisyoncular mı sivriltti?" başlıklı yazısında, son günlerde tartışma konusu olan şehir hastanelerini değerlendirdi.

Yılmaz, "Bakan Koca, hastanelerimizin ortalama yaşının 49 olduğuna dikkat çekiyor ve yenilenmeleri gerektiğini belirtiyor. Evet, hastanelerimizin önemli bölümünün yenilenmesi gerekiyordu ama zaten tartıştığımız konu bu değil, bunun Kamu Özel İşbirliği yöntemiyle yapılıyor olması." dedi.

Bir tek şehir hastanesi için harcanacak para ile 1200 yatak kapasiteli 29 hastanenin yapılabileceğini ve 30 şehir hastanesinin önümüzdeki 25 yıl için kamuya getireceği yükün 143 milyar dolar olduğunu belirten Yılmaz, "O zaman biz de merak ediyoruz tabii: Şehir hastaneleri maliyetinin bu kadar fahiş olmasının nedeni, birilerine bu kârdan pay ayrılıyor olması mı?" ifadelerini kullandı.

Mehmet Yılmaz'ın yazısının tamamı şu şekilde;

<!-- Yeniçağ - Haber Detay İçerik Arası 1 -->

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şehir hastanelerinden geri adım atmayacaklarını söyledi.

Zaten böyle bir şey beklemiyorduk, yaptıkları her yanlış iş için uyarıldıklarında dinlemeyi biliyor olsalardı, bu ülkede 15 Temmuz da yaşanmazdı.

Bakan Koca, hastanelerimizin ortalama yaşının 49 olduğuna dikkat çekiyor ve yenilenmeleri gerektiğini belirtiyor.

Evet, hastanelerimizin önemli bölümünün yenilenmesi gerekiyordu ama zaten tartıştığımız konu bu değil, bunun Kamu Özel İşbirliği yöntemiyle yapılıyor olması.

Bir tek şehir hastanesi için harcanacak para ile 1200 yatak kapasiteli 29 hastanenin yapılabileceğini gösteren çalışmalar var.

30 şehir hastanesinin önümüzdeki 25 yıl için kamuya getireceği yük 143 milyar dolar.

<!-- Yeniçağ - Haber Detay İçerik Arası 2 -->

Tartışılması gereken konu bu, hastanelerin eskiliği – yeniliği meselesi değil.

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre bir şehir hastanesi yatağı 243 bin 362 ABD Doları’na mâl oluyor.

Bunun açıklandığı tarihte 1 ABD Doları, 3.8 TL idi. O gün bile bu fiyat, devletin kendisinin inşa ettiği hastanelere göre iki misli pahalıydı. Bugünkü kur üzerinden hesaplamaya bile insan korkuyor!

Zaten akıl var, mantık var.

Müteahhit, 25 yıl üzerinden belli sayıda bir hasta garantisiyle bu inşaatı yapıyor. O gelir akışına göre kredi buluyor. O sayıda hasta, hastaneyi kullansa da kullanmasa da bu para müteahhite ödeniyor.

Nitekim bu nedenle halen kullanılabilir durumda olan hastaneler kapatılıyor.

Müteahhit inşaatı yapmak için kullandığı krediyi ve faizini devletin ödediği paradan çıkaracak.

Müteahhitlik hizmetleri Kızılay yararına bedava yapılan hizmetler olmadığına göre kar da ediyor olmalı.

Ama makul bir kar konsa bile hastanelerin bu kadar pahalıya çıkmayacağı da anlaşılıyor.

O zaman biz de merak ediyoruz tabii: Şehir hastaneleri maliyetinin bu kadar fahiş olmasının nedeni, birilerine bu kârdan pay ayrılıyor olması mı?

Bugün bunlar elbette ortaya çıkabilecek şeyler değil. Ama unutmayalım ki seçimli demokrasinin olduğu her yerde iktidarlar önünde sonunda giderler. O gün öğreneceğiz elbette nelerin döndüğünü!

Bir de şunu merak ediyorum: Bu hastaneler kent merkezlerine uzak yerlerde yapılıyor. Acil müdahale gerektiren hastalar, şehir hastanelerinin yapıldığı dağ başına gidene kadar ölürlerse, bunun günahı – vebali kime yazılacak? Müteahhite mi, ambulans sürücüsüne mi, ihale komisyoncularına mı? Diyanet’in bir fikri vardır mutlaka, bir ara açıklasalar da merakımı gidersem iyi olur.

YENİÇAĞ

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Mustafa2 Aralık 2019, Pazartesi - 22.01

Şehir hastanelerini desteklemeyelim şehir hastaneleri özelleşecek buda hastalara şuan özel hastalerinin aldığı masraf kadar para taleb edecekler buda demekki sağlık pahalı olacak

Semihyatan29 Kasım 2019, Cuma - 11.09

Şehir içinde kaçtane hastane var saydın mı ve yeni yapilacak hastane şehir dışına mı yapılacak kimse yol belli nizam belli kimse boş ve menfaat cıkarları için ortalığı karıştırmasın alan düzü mah olacak hastane sizleri bukadar niye derledi bukadar