Son dakika! 15 ilde hafta sonu sokağa çıkma yasağı! GÜNCEL

Son dakika! 15 ilde hafta sonu sokağa çıkma yasağı!

Son dakika! 15 ilde hafta sonu sokağa çıkma yasağı!

İçişleri Bakanlığı genelgesine göre, hafta sonu 15 ilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Koronavirüs salgınında 4 Haziran'da vaka sayısının iyileşen sayısını yeniden geçmesi üzerine hükümet 'sokağa çıkma yasağı' uygulamasını uzattı. İçişleri Bakanlığı 15 ilde uygulanacak "Sokağa Çıkma Kısıtlaması" ile ilgili valiliklere genelge gönderdi. Genelgede, koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda salgının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirildiği hatırlatıldı.
 
Yasağın uygulanacağı iller
 
Salgının halk sağlığı açısından oluşturabileceği risklerin yönetebilmesi ve bugüne kadar alınan tedbirlerin salgının yayılım hızının düşürülmesine olan etkisinin en üst noktaya taşınabilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı'nın önerisi ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda, büyükşehir statüsündeki Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak illerinde 05.06.2020 tarihi saat 24.00 ile 07.06.2020 tarihi saat 24.00 arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağı belirtildi.

Fırınlar açık olacak

Genelgeye göre sokağa çıkma yasağının başlayacağı 6 Haziran öncesinde 5 Haziran Cuma günü saat 23.00'a kadar manav, market, bakkal, kuruyemişçi gibi mekanlar açık kalacak. 6-7 Haziran tarihlerinde ise sadece sucular, fırınlar ve tatlıcılar hizmet verecek. Yasağın bu hafta vatandaşların fiziksel mesafeye uymaması ve maske takmaya önem vermemesi nedeniyle alındığı belirtiliyor. Böylece Türkiye, 'yeni normal'e de yasaklı bir başlangıç yapmış oldu. Sokağa çıkma yasağı özellikle yeme içme mekanları, kafeler ve havayolu şirketlerini etkileyecek.
 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Musafir5 Haziran 2020, Cuma - 11.12

Nebiçim iş bu ya kahveler kafeler lokantalar açıldı hayla hafta sonu yasa diyonuz bu ne peyriz ne lahana turşusu