TİP Söğütlü OSB'deki direnişteki Saica Park Turkey işçilerini ziyaret etti GENEL

TİP Söğütlü OSB'deki direnişteki Saica Park Turkey işçilerini ziyaret etti

TİP Söğütlü OSB'deki direnişteki Saica Park Turkey işçilerini ziyaret etti

Saica Park Turkey İşçilerinin Yanındayız

Sakarya'nın Söğütlü ilçesindeki Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Saica Park firması Türk-İş'e bağlı Selülöz-İş Sendikasında örgütlendikleri gerekçesiyle 6 işçiyi işten attı. 90'a yakın mavi yakalı çalışan fabrikada 86 kişinin sendikaya üye olması yöneticileri korkuttu.

Bayram öncesinde işten atılan işçiler ilk günden beri direniş çadırlarını fabrika önüne kurdular ve haklı mücadelelerinde kararlı olacaklarını gösterdiler. Patronun işçileri işten atmadan önce sanki kendi istekleriyle işten ayrılmışlar gibi göstermeleri için yetkililerin hazırladığı ve ellerine tutuşturulan belgeyi notere onaylatıp, insan kaynaklarına temsil etmeleri istenmişti. İşçiler bu belgeyi imzalamayacaklarını beyan ettikten sonra ekonomik krizi bahane eden yönetim 6 işçiyi işten çıkarttı. Tüm yasal haklarından mahrum bırakılmak istenen işçiler ise aileleriyle birlikte sermaye sınıfının yarattığı bu kriz ortamında sendikal mücadelenin yasal ve meşru bir hak olduğunu bildiklerinden direnişe başladılar.

İlk defa sendikal çalışma yapılan Söğütlü Organize Sanayi Bölgesi'ndeki İspanya menşeili Saica Park Turkey çalışanları tüm yasal ve sendikal haklarıyla birlikte işlerine dönmek ve evlerine ekmek götürmeye devam etmek istiyorlar. Hiç bir işçi arkadaşının ekmek kavgasında işten atılma endişesi olmadan çalışmalarını istiyorlar.

Saica Park Turkey yönetimi almış olduğu bu kararla anayasaya aykırı davranıyor. İşten atılan işçiler işlerine geri dönmelidir. Fabrika içerisindeki hali hazırda çalışan işçilerin tehdit edilmesi her ne sebeple olursa olsun son bulmalıdır. Sendikanın yetki talebine karşı itiraz geri çekilmelidir.

 

Türkiye İşçi Partisi Sakarya Örgütü olarak bizler de bu onurlu ve haklı direnişi selamladığımızı ve desteklediğimizi kendilerine ilettik. Bizleri çok sıcak ve samimiyetle karşılayıp, demledikleri çaylarıyla ağırlayan işçi dostlarımıza teşekkür ediyoruz ve kendilerinin bu süreçten kazanımla ayrılmaları için tüm gücümüzü aktaracağımızı kamuoyuna saygıyla açıklıyoruz. Öncelikle Sakarya halkını ve ülkenin duyarlı tüm kesimlerini bu haklı mücadeleyi büyütmeye, dayanışmaya, seslerini yükseltmelerine destek olmaya çağırıyoruz.

Yaşasın İşçilerin Haklı Mücadelesi

Türkiye İşçi Partisi Sakarya Örgütü

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz