UZUN ÖMÜR VE TASARRUF İÇİN MUTLAKA SİZDE YAPTIRMALISINIZ! TÜKETİCİ REHBERİ

UZUN ÖMÜR VE TASARRUF İÇİN MUTLAKA SİZDE YAPTIRMALISINIZ!

UZUN ÖMÜR VE TASARRUF İÇİN MUTLAKA SİZDE YAPTIRMALISINIZ!

Evlerde ısı yalıtımının faydaları nelerdir?

Doğalgaz fiyatlarının artmasıyla birlikte daha da yükselecek faturalara karşı önlem için en etkili yolu enerji tasarrufu yapmaktan geçiyor. Isı yalıtımı enerji tasarrufu sağlanıyor. Peki, konutlarda ısı yalıtımının avantajları nelerdir?

VERİMDER, doğalgaz faturaları nasıl düşer sorusuna cevap niteliğinde bilgiler paylaştı. Dernek, konutlarda gerçekleştirilecek en önemli enerji tasarrufunun ısı yalıtımı ile sağlanabileceği konusunda uyarıda bulundu ve vatandaşları tasarrufa çağırdı.

Kış aylarında evi ısıtmak için kullanılan enerjinin yüzde 50'si dış cephenin yalıtımsız olması nedeniyle boşa gidiyor. Her ay ödediğiniz doğalgaz faturasının yarısı ısı kaybı nedeniyle buharlaşıyor. Konutlarda ısı yalıtımının önemi de bu noktada ortaya çıkıyor.

Yüksek doğalgaz faturalarını düşürmek ancak ve ancak ısı yalıtımı ile mümkün. Peki konutlarda ısı yalıtımının avantajları nelerdir?

10 maddede ısı yalıtımının avantajları

1.     Isı yalıtımı ısı kaybını minimuma indirerek, evinizin yazın soğuk, kışın sıcak kalmasını sağlar.

2.     Evinizin bölümleri arasında dengeli oda sıcaklıkları yaratır. Yaşadığınız mekânın daha sağlıklı ve konforlu olmasına yardımcı olur.

3.     Hem kendi ekonominize hem de ülke ekonomisine katkı sağlar.

4.     Ülkemizin dışa bağımlılığını azaltır.

5.     Binalarda küf ve mantar oluşumunun önüne geçilir.

6.     Dış mekân uygulaması olduğu için iç mekanda alan kaybı yaşanmaz.

7.     Dış cephede estetik bir görüntü elde edilir.

8.     Binaları dış etkenlerden koruyarak; onarım masraflarını düşürür.

9.     Binanın beton içindeki demirlerin paslanmasını önleyerek, binanızın depreme karşı daha dayanıklı olmasını sağlar.

10.  Yakıt tüketimini azaltarak, çevre kirliliği ve küresel ısınmaya karşı pozitif yönde etkisi bulunur.

Isı Yalıtımı Pahalı Mıdır?

Isı yalıtımının da belirli bir maliyeti vardır. Ancak bu maliyet bina inşaat maliyetinin %2 'is ile %5 'i arasındadır. Üstelik ısı yalıtım uygulamasına verilen para, daha az yakıt yakarak ve daha küçük kapasiteli bir ısıtma sistemi kurarak birkaç ısıtma sezonu içinde geri kazanılır (amorti edilir)...

Isı Yalıtımının Yalnızca Bireysel Kazancı Mı Var?

Hayır, toplumsal kazançları da vardır; Türkiye, DİE verilerine göre (1996), tükettiği toplam enerjinin a,5 'ini ithal etmektedir ve toplam tüketimin ) 'u binaların ısıtılmasında kullanılmaktadır...

KAMPANYA DEVAM EDİYOR

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz