YERLİ VE MİLLİ ÜRETİM İÇİN İMZALAR ATILDI GÜNCEL

YERLİ VE MİLLİ ÜRETİM İÇİN İMZALAR ATILDI

YERLİ VE MİLLİ ÜRETİM İÇİN İMZALAR ATILDI

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Anadolu Solucan Gübresi Üretim ve Pazarlama Kooperatifi ile yaptığı iş birliği çerçevesinde çiftçilerin tarımsal faaliyetlerinde kullanması için solucan gübresi üretimine destek verecek....

ÇİFTÇİLER DESTEKLENECEK

Afet Koordinasyon Merkezinde (AKOM) düzenlenen imza töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, artan kimyasal kullanımının insan sağlığını ve çevre güvenliğini riske attığını, toprak kalitesini düşürdüğünü ve doğal kaynakların güvenliğini tehlikeye soktuğunu söyledi. Bu durumun insanları tarımsal faaliyetlerde etkili organik ürünleri kullanmaya, sürdürülebilir üretim sistemlerini geliştirilmeye yönelttiğini belirten Yüce, toprak kalitesini arttıran organik materyaller içerisinde solucan gübresinin bütün dünyada çok büyük önem kazandığını, bu nedenle de Büyükşehir Seracılık Ticaret Anonim Şirketi olarak çiftçilerin desteklenmesi adına proje başlattıklarını kaydetti...

BİTKİLERİ YAKMIYOR

Tüm dünyada solucan gübresinin yüksek kalitede değerli bir ürün olduğunun anlaşıldığını aktaran Yüce, "Solucanların, hayvan gübresini yiyip sindirerek, salgıladığı maddelerle zenginleştirip bitkilerin istifadesine sundukları solucan gübresi, hem içerisinde yabancı ot tohumu barındırmamakta hem de aşırı kullanıldığında bitkileri yakmamaktadır." dedi.

EKOLOJİK DENGE KURULUP KORUNACAK

Ekrem Yüce, solucan gübresi kullanımının yaygınlaştırması gerektiğine işaret ederek, şunları söyledi: "Bu nedenle Sakarya Büyükşehir Seracılık Ticaret Anonim Şirketi olarak Anadolu Solucan Gübresi Üretim ve Pazarlama Kooperatifi ile iş birliği yapma kararı aldık. Bu iş birliği sözleşmesiyle çiftçilerimizin tarımsal faaliyetlerde ihtiyaç duyduğu gübrelerin üretimi, ekonomik şartlarda temini, desteklenmesi sağlanacaktır. Bu sayede kimyasallardan etkilenen, bozulmuş veya bozulmaya yüz tutan toprak yapısı düzeltilerek sürdürülebilir bir tarım altyapısının oluşturulması sağlanacak, böylece ekolojik denge kurulup korunacak, insan sağlığı açısından daha güvenilir gıda üretimi temin edilecek, tarımsal üretimde verim ve verimliliğin artırılması amacına hizmet edilecektir."

İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Yüce, iş birliği protokolüyle organik, organomineral gübreler ve benzeri girdilerin üretim ve pazarlanmasında birlikte çalışarak kentin ekonomisine katkı yanında vatandaşları sağlıklı ve güvenilir gıdayla buluşturma azim ve karalılığında olduklarını ifade etti. Başkan Yüce, protokol kapsamında kurulacak tesis sayesinde belediyeyle birlikte hem üretimi artırma, hem bu işi yapmak isteyenlere eğitim ve danışmanlık hizmeti verme, istihdam sağlama, iç ve dış piyasalarda aktif rol oynama gayretinde olunacağını da sözlerine ekledi. Konuşmanın ardından Ekrem Yüce ve Anadolu Solucan Gübresi kooperatifİ yetkilisi Devrim Yücel Yüncü arasında iş birliği protokolü imzalandı.

ORGANİK SOLUCAN GÜBRESİ NEDİR?

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Erdoğan oral.23 Eylül 2020, Çarşamba - 11.45

Yerli ve milli olduğu çok doğrudur. Bugün turkiyede kullanılan kimyasal gübreler ithal edilmektedir. Kendi paramız ile kendimizi topraklarımızı dolayisıyla gelecegimizi zehirlemekteyiz. Çiftçilerimizin artık gerçek çiftçi olmak zorundadır. Birim alandan en yüksek verimi daha az maliyet ile alabilmenin araştırmasını yapmalıdır. Bunun için ilk adım toprak tahlilidir. Sonrasında Anadolu solucan gübresi koop. Olarak yardımcı olmaya hazırız. Sektörü ve toprağı çok iyi bilen başkanımız sayın ekrem yüce ile birlikte sakaryamiza ve ülkemize daha iyi hizmet edeceğimize inancımız tamdır. Bu vesile ile yerlilik ve millik kavramları ni hatırlatan destekleyen sakarya medyasına teşekkür ederiz.