YOL VERGİSİ GELİYOR! EKONOMİ

YOL VERGİSİ GELİYOR!

YOL VERGİSİ GELİYOR!

AK Parti’nin hazırlıklarını sürdürdüğü yerel yönetim taslağında, belediyelerin gelirlerinin artırılması için “Yol ve Trafik Payı” adı altında aracı olanlara yeni bir vergi getirilmesi öngörülüyor.

Buna göre yurttaşlardan Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin yüzde 10’u kadar “Yol ve Trafik Payı” alınacak. Bu pay havuzda toplanacak ve nüfus ve yüzölçümlerine göre belediyelere aktarılacak. Çevre vergisinin de artırılmasının hedeflendiği taslakta, eski büyükşehir ve il belediye başkanlarına yeşil pasaport verilmesi, belediyelerin ücretsiz toplu taşıma uygulamasını mesai saatlerine göre düzenlemesi, büyükşehir belediyesi genel sekreteri ve yardımcılarının atanmasına yeni kriterler getirilmesi öngörülüyor. Tasarıya göre, 65 yaş üzeri yurttaşların toplu ulaşımdan ücretsiz yararlanmasına mesai saati başlangıç ve bitişiyle sınırlı olmak üzere saat düzenlemesi yapılabilecek.

BELEDİYE KAPATMAZSA MÜLKİ AMİR

Yerel yönetim taslağında, şu düzenlemeler öngörülüyor: Kumar oynandığı, uyuşturucu imal edildiği ve satıldığı, fuhuş yapıldığı, anayasal düzene genel güvenliğe ve genel ahlaka zararı dokunacak oyun oynatıldığı ve film gösterildiği gerekçesiyle bir yıl içinde üç defa idari para cezası uygulanan iş yerlerinde anılan fiillerin tekrar işlendiğinin belirlenmesi halinde işyeri açma ve çalışma ruhsatları ilgili belediye veya İl Özel İdaresi tarafından 5 gün içinde iptal edilecek. Yetkili idare, iptale ilişkin karar vermez veya iptal kararını süresinde uygulamazsa mülki amir tarafından iptal kararı da verilerek işyeri kolluk güçleri tarafından resen kapatılacak. Bu işyerleriyle ilgili faaliyetten men cezalarında da aynı süreç uygulanacak.

KOMİSYONDA BAKANLIK GÖREVLİSİ:  

Arsalara ait asgari ölçüde birim değer tespiti için belediye başkanı başkanlığındaki takdir komisyonlarında, belediyenin yetkili bir memuru ile defterdarın, vergi dairesi başkanının görevlendireceği iki memur, tapu sicil müdürü, ticaret odasınca seçilmiş bir üye, ilgili mahalle ve köy muhtarının yanı sıra Çevre ve Şehircilik İl Müdürü veya görevlendireceği bir memur da olacak.

TRAFİK KATKI PAYI:  

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) yüzde 10’u oranında, belediyelerin ulaşım, trafik altyapı ve üstyapı hizmetlerinde kullanılmak üzere “yol ve trafik katkı payı” alınacak. Bu pay, MTV ile birlikte Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca tahsil edilecek. Cumhurbaşkanı, bu oranı yüzde 1’e kadar indirmeye ve iki katına kadar çıkarmaya yetkili olacak. Büyükşehirlerde toplanan bu paylar havuza alınarak yüzde 40’ının yüzde 90’ı nüfus ve yüzde 10’u yüzölçümü kriterleri esas alınarak Hazine ve Maliye Bakanlığı büyükşehir belediyelerine tahsili takip eden ayın sonuna kadar gönderilecek. Kalan yüzde 60’lık pay aynı süre içinde yüzde 90’ı nüfus ve yüzde 10’u yüzölçümü kriterlerine göre büyükşehirlerdeki ilçe belediyelerine en geç 15 gün içinde dağıtılmak üzere İller Bankası’na aktarılacak.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Aygıps2 Şubat 2020, Pazar - 21.23

Bir memur msası en azı 5 bin TL işçi asgeri ücret 2.224 gelinde bu vergiyi veren kişi asgeri ücretle geçinin geçinirse evimi barkımıda cerecem serefsizler bu milletin hakkını yemeyin vatandaşa bu para gökten yağmıyor

Sinan2 Şubat 2020, Pazar - 20.26

Yeter yahu illallah dedik bıktık vergilerden Bizans bu vergiler yüzünden battı Makaryos Ekrem İstanbul u aldı yeter vergi yeter

Sakayali2 Şubat 2020, Pazar - 19.07

Sizin yapacağınız verginin ta amk

çıplak vatandaş2 Şubat 2020, Pazar - 16.17

Bi vergi kaldi almadiginiz oda havayı soluma vergisi onuda ekleyin

Hakan seper2 Şubat 2020, Pazar - 13.09

65 yas ustunu kaldirin limitsiz leride sofer lerden parasini kesin bakalim kazanc oluyormu olmuyormu herkezede indirimli serbest kart vermeyin illaki kazanc olur

Adillll2 Şubat 2020, Pazar - 11.21

Az geliyo millete yüklediğiniz ya biraz daha biraz daha bakalım nereye kadar

Misafir2 Şubat 2020, Pazar - 09.58

Başka ne kaldı?

Eseskiki2 Şubat 2020, Pazar - 08.11

Bu Ülkede araç sahibi olmak büyük işkence eksoz muayene fenni muayene sigortasi araç bakım masraflari çöp vergisi atık vergisi emlak vergisi asfalt katilim vergisi birde yol vergisi park vergisinde alsinlarda geriye bir canımız kalıyor alınmadık bunuda alın

Mülayim Opak2 Şubat 2020, Pazar - 02.20

Maaş lara zam yapmaya gelince, yok. Vatandaş olarak bizden almaya gelince, sorgu sual yok. Ver. Yemeye ekmeğimiz kalmadı. Elektrik su doğalgaz telefon İnternet. Adaleti bozuk düzene sessiz liğimizi koruyoruz.