Yüz binlerce ağacı katletmişti: Kanadalı şirket, projeyi iptal ederek bölgeyi terk etti GÜNCEL

Yüz binlerce ağacı katletmişti: Kanadalı şirket, projeyi iptal ederek bölgeyi terk etti

Yüz binlerce ağacı katletmişti: Kanadalı şirket, projeyi iptal ederek bölgeyi terk etti

ÇED raporunda 45 bin denmesine rağmen yaklaşık 195 bin ağaç kesildiği ortaya çıkmıştı.

Kaz Dağları’nda altın madeni için yüz binlerce ağacın kesilmesinden sorumlu olan ve Tüm Türkiye’nin tepkisini çeken Kanadalı Şirket Amanos Gold, Çamyurt’taki altın madeni kapasite artırma projesini erteledi.

Kaz Dağları’ndaki altın arama faazliyetleri sırasında ÇED raporuna aykırı hareket ederek yüz binlerce ağacın kesilmesinden sorumlu olan Kanadalı şirket Anamos Gold’dan dikkat çeken bir hamle geldi. Şirketin Türkiye’deki iştiraki Doğu Biga Madencilik, Çamyurt’taki altın madenindeki kapasite artırma projesinin ÇED sürecinin askıya alındığını duyurarak, projenin ileri bir tarihe ertelendiğini belirtti.

Diken’de yer alan habere göre, Doğu Biga Madencilik Şirket Sözcüsü Çağın Şen, Çamyurt Altın Madeni Kapasite Artışı Projesinin ÇED sürecinin sonlandırıldığını açıkladı. Şen, açıklamasında şöyle dedi: “Kirazlı projesine odaklanmak bizim kararımızdı. Bu nedenle Çamyurt Altın Madeni Kapasite Artışı Projemizin ÇED raporunu sunmayarak süreci sonlandırdık. Çamyurt projemizi daha sonraki bir tarihte başlatacağız.”

Çamyurt, Ağı Dağı, Kirazlı ve Kirazlı (zenginleştirilmiş altın madeni) maden sahaları ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen ÇED olumlu kararları, Çanakkale İdare Mahkemesi tarafından, 2015’te iptal edilmişti.

KAZ DAĞLARI'NDA NE OLMUŞTU

<!-- Yeniçağ - Haber Detay İçerik Arası 1 -->

Çanakkale'nin Kaz Dağları bölgesinde yer alan Kirazlı Köyü’nde Kanada firması Alamos Gold'un yerli ortağı Doğu Biga Madencilik şirketi tarafından yürütülen altın madeni projesinde, ÇED raporunda 45 bin denmesine rağmen yaklaşık 195 bin ağaç kesildiği ortaya çıkmıştı. Çok sayıda tepki alan olay sonrası birçok siyasi, ünlü isim ve vatandaşlar Kaz Dağları'nda yapılan katliamın durdurulması çağrısında bulunmuştu. Ayrıca 26 Temmuz'da Çanakkale Belediyesi öncülüğünde maden şantiyesinin yakın bir alanına kamp kurularak ‘Su ve Vicdan' nöbetlerine başlanmıştı.

KARAR SAPANCALI EYLEMCİLERİ SEVİNDİRDİ

Kazdağlarında katledilen yüz binlerce ağaç için, Çanakkale Belediyesinin Desteğiyle, günlerce eylem yapan "su ve vicdan nöbetcılerinin" almış olduğu sonuş, Sapanca'da "teleferik nöbeti tutan" Sapanca halkı için bir umut ışığı olduğu dile getirildi...

 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz